Поезія  Усяка всячина  Прислів'я, приказки  Хихітня



*

    Ірина МАГРИЦЬКА
    ВЕСІЛЬНИЙ ОБРЯД НА СХІДНІЙ СЛОБОЖАНЩИНІ

    Луганськ
    2011

    УДК 392.51 (477.54/.62)
    ББК 63.5 (4 Укр)
    М 12

    Рецензенти:
    О. В. Скиба — кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії літератури та компаративістики Луганського національного університету імені Тараса Шевченка
    Р. В. Міняйло — кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови та літератури Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля

    Рекомендовано до друку Вченою радою Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (протокол № 10 від 27 травня 2011 р.)

    Книжку видано за фінансової підтримки
    отамана Східного Козацтва України Сергія Борисенка

    Магрицька І. В.
    М 12 Весільний обряд на Східній Слобожанщині : навч. посібник. — Луганськ : СПД Рєзніков В. С., 2011. — 44 с.

    ISBN 978-617-509-145-6

    Пропонований посібник містить опис традиційного весільного обряду на Східній Слобожанщині на тлі загальноукраїнського весілля. Матеріалом дослідження послужили власні польові записи, здійснені під час тематичних експедицій у 102 села півночі Луганської області у середині 90-х років минулого сторіччя.
    Видання буде корисним етнографам, історикам-краєзнавцям, культурологам і всім, хто цікавиться традиційною культурою українців.

    © Магрицька І. В., 2011
    © Резников В. С., 2011

    ПЕРЕДНЄ СЛОВО

    Останнім часом активізувалася увага науковців (етнографів, фольклористів, мовознавців тощо) до традиційної української культури — цього безмежного і глибинного за своєю суттю феномена, що відкриває спостережливому дослідникові свою архаїчну семантику, дозволяє зробити висновки про світосприймання наших предків і відтворити «дух нації». Цікавими в цьому відношенні є українські народні обряди — сімейні й календарні, які донедавна досить добре зберігали свої давні, язичницькі риси і тим цікавили не тільки українських, а й закордонних учених.
    Українське весілля як сімейний обряд привертає увагу тим, що є найбільш розгалуженим і до сьогодні досить добре збереженим. У ньому, наче у дзеркалі, відбито психологію, побут і вдачу українців, суспільне життя і природу. Тут народна мудрість закладена в кожному звичаї; атрибути, страви та напої, використовувані в обряді з ритуальною метою, виявляють глибинну символіку.
    Досі не здійснено опису традиційного весільного обряду, характерного для східнослобожанської етнокуль турної території. Ті обряди, які ми маємо сьогодні, порівняно
    з давніми є уніфікованими, зредукованими й десемантизованими їх варіантами. А забуваючи традиційні народні обряди, ми, на жаль, утрачаємо той безцінний скарб, що передали нам наші предки, відсікаємо зв’язок зі своїм корінням.
    Пропонуємо до уваги студентів-гуманітаріїв, керівників етнографічних гуртків і всіх, хто не байдужий до культури українського народу, опис східнослобожанського весільного обряду.
    Матеріалом нашої розвідки послужили авторські польові записи, здійснені у 102 українських селах Луганської області (див. список обстежених населених пунктів нижче) в середині 90-х років минулого сторіччя від людей старшого покоління, які добре знали сам обряд й охоче розповідали про нього (курсивом передано розповіді наших інформаторів зі збереженням особливостей їх вимови), а також давніші опубліковані праці з території Слобожанщини [2; 3; 4; 5; 6, 8].
    Відзначимо, що склад і структура весільного обряду Східної Слобожанщини характеризуються різноманітністю локальних варіантів, відмінністю в організації деяких ритуалів. На підставі аналізу всього інвентарю обов’язкових, факультативних, супровідних і наскрізних обрядових актів можна змоделювати місцевий інваріант весілля, що визначає специфіку регіону на тлі традиційного українського весільного обряду.

    До книги Ірина МАГРИЦЬКА ВЕСІЛЬНИЙ ОБРЯД НА СХІДНІЙ СЛОБОЖАНЩИНІ

*
Нагору