Класика Проза Усяка всячина Прислів'я, приказки Перевiр себе! Хихітня Відгуки*

Еріка Джонґ
Дванадцять хибних уявлень, які притаманні жінкам

© Jong Mann Erica, 1994
Siar of Fifty (A Midlife Memoir)

ХИБА 1

Якщо він мене кохає, то буде мені вірним завжди.

ПРАВДА

Його кохання до вас ніяк не пов'язане з вірністю. Деякі чоловіки дійсно моногамні. Але більшість – ні. Ті, котрі сексапільні, як правило, не бувають моногамними. Найчастіше моногамія триває три доби, три тижні, три місяці, в найкращому випадку три роки. Зазвичай триває саме стільки, щоб ви завагітніли. Цьому є природне пояснення. Чоловіки запрограмовані на те, щоби якнайдалі розсіяти своє сім'я, а жінки – зачати й народити здорових немовлят. Як ви, може, помітили, людським немовлятам потрібно багато часу, аби стати дорослими. Одні чоловіки брешуть ліпше за інших, тому що брехня для цього виду тварин є вродженою, притаманною їм, властивістю. Дещиця – зразкові чоловіки – насправді зберігають жінкам вірність. Решта ж зраджує. Питання в тому, чи зможете ви з цим миритися? Якщо зрада не кидається у вічі та не є надто зухвалою, а, з іншого боку, якщо у вашому спільному житті вам вистачає його (як друга, коханця, батька ваших дітей, економічного партнера), подумайте над такими варіантами: ви можете люб'язно примиритися з його зрадою, а тим часом, граючи на його почутті провини, отримувати для себе емоційну та матеріальну користь. Можете й самі непомітно зраджувати йому – але (за єдиної умови) якщо ви будете це робити для власного задоволення, а не задля того, щоби помститися йому. Можете дійти висновку, що це не пов'язано з вами. Він це робить заради доказу своєї мужності, а не через зневагу до вашої жіночості.

ХИБА 2

Мужчина потрібен мені для того, щоб почувати себе повноцінною.

ПРАВДА

Не стільки вам потрібен мужчина, скільки ви йому потрібні. Жіноча стать є самодостатньою. Чоловіки є статтю залежною. Жінки продовжують рід; вони творять життя у собі (чи то через них творить Богородиця). Чоловіки це знають, ось чому вони, такі недосконалі, створили світ, у якому всі жіночі досягнення калічаться і зневажаються – від величі народження до всього, що жінки зробили у творчих і професійних галузях. Можливо, ви ще не можете – поки що – змінити світ, але не потрапляйте на цей гачок. Ви могутні, сильні, самодостатні. Що ліпше ви це усвідомите, тим щасливішими будете, з чоловіком чи без нього.

ХИБА 3

Якщо ви докладете всіх зусиль, щоб допомогти якомусь чоловікові, то й він буде завжди вам допомагати.

ПРАВДА

На жаль, це не так. Чудесно бути поруч зі своїм чоловіком, віддавати все тому, кого кохаєте, але ви не маєте права забувати про себе та своїх дітей, бо він може вас забути. Через те, що він чоловік, для нього цілком природно, що його проблеми мають бути на першому місці. Через те, що ви жінка, ви також вважаєте це цілком природним. Не варто. Захищайтеся, – але не феміністичною риторикою чи арґументами, а справами. Власним рахунком у банку, нерухомістю, що записана на ваше ім'я, заощадженнями на освіту ваших дітей, до яких він не зможе навіть доторкнутися (ані віддати наступній – молодшій дружині та її нащадкам), власною професією, яка вам надає впевнености. Передусім потурбуйтеся про себе, а вже потім допоможіть йому, якщо вам це до вподоби.

ХИБА 4

Чоловіки люблять, коли ми говоримо правду про наші стосунки.

ПРАВДА

Аніскілечки. А їхня правда дещо відрізняється від вашої. Їхня правда говорить про їхні пріоритети (оволодіння, перемогу, трахання). Наша правда говорить про наші пріоритети (турботу, творення, любов). Наші пріоритети створюють життя. Їхні пріоритети створюють умови для їхніх перемог. Їм наші пріоритети видаються безглуздими, але без них вони не могли б жити. Вони заперечують свою залежність від звичайної людяности, а наші пріоритети дозволяють їм і надалі заперечувати. Як про це взагалі говорити? Це виглядало б так, ніби один говорить грецькою, а інший на суахілі. Тваринне лопотіння.

Не говоріть про свої стосунки – зробіть щось. Або продовжуйте їх любити, або покиньте їх. З’ясуйте свої потреби. Користуйтеся можливостями, які вам належать по праву. Завжди говоріть про те, що відчуваєте, або про те, що вам потрібно, але ніколи не звинувачуйте. Будьте лагідними, але твердими. Знайте, чого ви бажаєте, і досягайте свого. Якщо вам занадто часто кажуть “ні”, тоді замисліться, що ж вам робити. Якщо ви мазохістка, то покопайтеся у собі. Світ занадто жорстокий, щоб до його злочину ви додавали ще й жорстокість стосовно себе. Будьте м'якими і до нього, але ще більше – до себе. Любіть себе. Чоловіки – імітатори. Якщо ви себе любите, то і він вас полюбить.

ХИБА 5

Чоловіки люблять жінок, які їм ніколи не перечать і виконують усі їхні забаганки.

ПРАВДА

Мірабель Морґан і Аніта Браянт розповсюдили цю велику брехню п'ятнадцять років тому, і ви бачите, до чого це їх довело. Правда в тому, що чоловіки почувають себе невпевнено з жінками, які до них постійно підлабузнюються, виконують усі їхні забаганки та ніколи їм не кажуть, що треба робити. Вони не хочуть, щоб їх сварили, але хочуть, щоб ними керували. Вони знають, що мало чого варті, а жінки, які виконують усі їхні забаганки, лише посилюють в них почуття провини. Якщо ви бажаєте, щоб чоловік вас кохав, допоможіть йому відчути себе великим, але й приборкуйте його, поблажливо, проте твердо. Він розраховує на те, що ви врятуєте йому життя. Він усвідомлює, що він не лицар на білому коні, ані принц із казки, – чому б і вам цього не зрозуміти?

ХИБА 6

Чоловіки бажають бути лицарями на білому коні, які нас рятують.

ПРАВДА

Це правда. Проте не суперечить номеру п'ятому. Вони бажають так виглядати, хоча добре усвідомлюють кожного дня й кожної ночі, що ви саме та, котра рятує їх. Дозвольте своєму лицареві плекати його мрію. Нехай вона квітне. Поливайте її. Використовуйте її у ліжку, для того, щоби секс був ще палкішим. Але в душі завжди пам'ятайте про те, що це лише мрія. Якщо ви пливете по Амазонці і ваш корабель затонув у водах, що кишать крокодилами, ви маєте чудову нагоду врятувати чоловіка, а він цей подвиг припише собі.

ХИБА 7

Чоловіки ненавидять феміністок.

ПРАВДА

Дійсно, вони ненавидять жінок, які багато патякають про фемінізм, однак нічого не роблять й лише звинувачують чоловіків; поза тим, вони обожнюють жінок, які знають, наскільки вони сильні, але постійно говорять, як їм потрібні чоловіки. Чи це нечесно? І так, і ні. Нечесно, коли ви вважаєте, що чоловікам увесь час потрібно говорити лише правду, – а це найбільша помилка, яку ви можете зробити, якщо бажаєте, щоби вас добре трахали. Якщо вам це не потрібно – якщо ви щасливі на самоті або ви щаслива лесбіянка – тоді не читайте далі. Тоді вам уже все зрозуміло.

ХИБА 8

Чоловіки обожнюють дітей і всі, без винятку, не можуть дочекатися, коли стануть відданими батьками.

ПРАВДА

Одні – так, інші – ні. Більшість – такі, як ви – не впевнені, як вони ставляться до майбутнього батьківства, що, зрештою, цілком природно. Ваше тіло, між тим, пронизують гормони, через що ви – не всі, але більшість – квокчете над дітьми, тоді як чоловіки цього не роблять. Коли у вас менструація, ваше тіло щомісяця нагадує вам про вашу смертність і плодовитість – а от з ним цього не буває. Його тіло нагадує йому про те, що його пеніс завжди з ним, ранимий, нав'язливий та самотній. Через це він скаже вам що завгодно, аби ви подумали, який він непереможний, твердий та не самотній. А після цього він скаже вам що завгодно, лише б утекти. В той час, як ви бажаєте злитися з кимось іншим, він цього боїться. Самим народженням ви були пов'язані з людською істотою однієї з вами статі, а він – протилежної. Тому він і побоюється злиття, хоча й шукає його. Ваше прагнення до злиття не є амбівалентним. Ви не боїтеся, що ваша мати вас поглине; насправді ви самі бажаєте стати нею. Коли ще додамо до цього гормональну різницю між статями, то будемо мати: одну стать, яка прагне до злиття, і другу, яку воно і приваблює, і відштовхує. Чоловіки водночас темпераментні і клаустрофобічні; однієї й тієї ж миті рвуться вперед та відступають. Так Бог пожартував над родом людським. Деякі психологи дотримуються теорії, за якою існуючий стан речей змінився б, якщо б чоловіки піклувалися про дітей. Ми можемо це відчути, а чоловіки – ні. Вони наче мають страх перед дітьми. Звичайно, існують і зразкові татусі, що пишуть для чоловічої рубрики Нью-Йорк Таймз, але вони не беруться до уваги. Хто знає, що вони насправді роблять після того, як склепають свій текст? Зрештою, вони не є уособленням пересічного чоловіка, як Кетрін Гепберн не є уособленням пересічної жінки. Якщо ви маєте такого чоловіка, то ви напевне й не читаєте цього. Може, ваша донька буде мати такого чоловіка, але для вас це вже запізно. У пошарпаному поколінні діти лише підсилюють чоловічу клаустрофобію – саме тоді, коли ви готові вити гніздо, у них починають найсильніше свербіти п'яти. Якщо ви зрозумієте це як загальне правило, а не як особисту образу, ви будете набагато щасливіші.

ХИБА 9

Чоловіки люблять хтивих жінок.

ПРАВДА

Більшість чоловіків любить тих жінок, чию хтивість можна увімкнути, клацнувши вимикачем. Їхнім вимикачем. З тією умовою, що їх можна швидко вимкнути, щойно закінчиться порнофільм або закриється порножурнал. Чи бачили ви колись, як найхтивіший чоловік облизується, роздивляючись сторінки Плейбоя, абсолютно не звертаючи уваги на справжню, живу жінку у своєму ліжку? Хіба це не парадокс? Ні. Порножурнал (як і порнофільм) безпечніший. Чоловік той, хто встановлює годинникову стрілку. Зі справжньою жінкою це не так. А ще краще з двома жінками. Одна хтива, яка час від часу перебуває в його розпорядженні. Друга асексуальна, приваблива, але в його розпорядженні постійно. З чоловічої точки зору – це справжній рай (тобто абсолютна безпека) – а це повертає нас до хиби номер 1.

ХИБА 10

Чоловіки раціональні, жінки ірраціональні.

ПРАВДА

Якщо послідовність є ознакою раціональности, то жінки раціональніші. Вони прагнуть до цілісности, поваги та злиття. Можливо, вони страждають від передменструального синдрому, післяродової депресії та клімактеричних фобій, але в них зазвичай менший страх перед зануренням у життя. Чоловіки це знають і прагнуть до сильних жінок, які їх вестимуть. До сильних жінок, які із стратегічних міркувань прикидаються слабкими.

ХИБА 11

Чоловіки не терплять жінок, які мають більше грошей, аніж вони.

ПРАВДА

Чоловіки насправді не терплять жінок, які їх контролюють. Але вони не мають нічого проти грошовитих жінок, з умовою, що вони – чоловіки – мають владу над їхніми грошима, хоча б уявну. Чи пам'ятаєте ви наполеонівський кодекс? Чи пам'ятаєте всіх тих багатих спадкоємиць, з якими чоловіки одружувалися через їхні статки, у ті часи, коли жінчині гроші автоматично переходили у розпорядження чоловіка? Для чоловіка нестерпно, коли жінка має над ним владу. А в нашому суспільстві гроші – найвищий показник влади. Якщо ви заробляєте чи маєте більше грошей, аніж ваш чоловік, ви мусите знайти способи (справжні або вигадані) для того, щоби надати йому владу, стільки влади, аби встановилася рівновага, але можливо навіть і тоді він вам ніколи не пробачить.

ХИБА 12

Чоловіки люблять красунь з досконалими рисами обличчя та досконалими формами.

ПРАВДА

Насправді чоловіки люблять красунь більше здалека, ніж зблизька, і почуваються поруч з ними не дуже зручно, окрім тих випадків, коли вони їм потрібні для куражу.

Переклав Олексій Василенко

Журнал «Ї», число 17 / 2000

*
Нагору