Класика Поезія Проза Усяка всячина Прислів'я, приказки Перевiр себе! Хихітня Відгуки*

ЯК СТАТИ ПРИВАБЛИВОЮ

Мати почуття власної гідності означає знати собі ціну. Низька самооцінка завдає шкоди вашому спілкуванню з іншими, бо люди сприймають вас саме такою, якою ви себе вважаєте. Сором'язливість і ревнощі, наприклад, майже завжди є наслідком низької самооцінки. Недостатнє почуття власної гідності, острах виявитися небажаною примушують жінку прагнути давати задоволення іншим, зовсім не думаючи про себе. І звичайно ж, низька самооцінка позначиться на вашій впевненості у тому, що ви здатні привернути і утримати сексуальних партнерів.

Причини низької самооцінки

Сором'язливість і почуття неминучої невдачі можуть бути наслідком надто суворого батьківського виховання, надмірної вимогливості й навіть відсутності любові. Позбавлена батьківської ласки та любові дівчинка починає думати, що вона взагалі не гідна цих почуттів. Тому не дивно, що, ставши дорослою, вона вважає себе не вартою також і уваги протилежної статі. Найчастіше дитячі спогади про те, що її вважали гидким каченям, або нещаслива любов, чи невдала сексуальна спроба в юності стають причиною недооцінки себе як жінки.
Навіть нормальна, впевнена у собі жінка може страждати від ураженого почуття власної гідності, коли зазнає невдачі у важливих для неї питаннях. Невдача на роботі чи розрив з коханим, підсилені загальним настроєм, знижують і сексуальну впевненість.
Жінки взагалі щиро вірять у те, що впевненість у собі — не жіноча риса. Дівчаток привчають більше віддавати, ніж брати, задовольняти потреби інших людей, навіть на шкоду своїм власним. Така послужливість шкодить повноцінному статевому життю.

Як треба поводитися при тимчасових невдачах

Зазнавши сильного удару по самолюбству, намагайтеся перш за все сприймати невдачу як тимчасову. Пригадайте, адже були у вашому житті випадки, коли ви мали значний успіх. Переключіться на щось інше. Наприклад, після розриву з коханим ви можете зануритися в роботу глибше, ніж звичайно, і це допоможе вам віднайти душевну рівновагу.
Але, зазнавши невдачі в одному коханні, ні в якому разі не поспішайте поринути в інше лише тому, що це здається найлегшим і швидким способом загоїти рану. Бо ви знову можете наразитися на невдачу, яка вас остаточно розладнає. Мабуть, краще зачекати, поки відновиться емоційно рівновага.
Наведена далі програма допоможе вам позбутися труднощів у інтимному житті, навчить сприймати себе як сексуально привабливу жінку.

ПРОГРАМА ВДОСКОНАЛЕННЯ ВАШОЇ САМООЦІНКИ

1. ОЦІНІТЬ СЕБЕ, склавши два списки: з одного боку запишіть усі свої позитивні якості (інтелектуальні, емоційні, фізичні), а з другого — ваші недоліки, яких ви б хотіли позбутися. При цьому:— намагайтеся бути точними у визначеннях. Не пишіть, наприклад, просто «добродушна» чи «приваблива». Визначте, що дозволяє вам вважати себе добродушною (приміром, ви любите дітей, доброзичлива, терпляча) або непривабливою (зайва вага, безбарвне волосся, надто запальна вдача тощо);
— не піддавайтеся спокусі применшити або зовсім не помітити свої сильні якості. Скористайтеся нагодою похвалити себе, приміром, за чисту шкіру;
— включайте до списку такі риси й уміння, що не належать до сексуальної сфери: скажімо, досягнення у спорті, кулінарні здібності, володіння іноземними мовами, музичними інструментами чи комп'ютером. Якщо вам чогось бракує або ви хотіли б щось надолужити, то включайте це до списку вад.
Порівняйте і проаналізуйте написане. У вас більше недоліків? Але чому? Можливо, ви несправедливі до себе, недооцінюєте чи не вмієте «подати» те, чим володієте.
Подивіться на список позитивних якостей. Чи використовуєте ви їх повною мірою? Доводилося вам чимось вирізнятися серед інших? Часто це буває? Як справи з вашими найкращими якостями? Якщо ви високо на зріст, проконтролюйте вашу поставу, бо сутулі плечі перекреслюють переваги вашого зросту. Якщо ви маєте гарні очі, чи вмієте підкреслити їх привабливість за допомогою косметики?
Із списку недоліків викресліть те, чого ви не маєте змоги виправити (наприклад, підрости на 15 см). Лишіть тільки те, над чим будете певний час працювати, доклавши необхідних зусиль і енергії.

2. ЗМІНІТЬ ТЕ, ЩО МОЖНА ЗМІНИТИ.

Зовнішність — це саме те, що дуже легко скоригувати. Жінка з низькою самооцінкою надто зосереджується на своїх фізичних вадах. Хоча й твердить, ніби її не турбує зовнішній вигляд, намагаючись таким чином приховати те, що її таки непокоїть. Насправді ви боїтеся, що ваші зусилля щось у собі змінити виявляться марними. Тобто знову виявляєте невпевненість. І дарма — бо найменші зусилля обов'язково дають результати. Жінка, яка хоче змінити свою зовнішність, дістає велику перевагу, тому що можливості для цього дуже великі: одяг, косметика, зачіска. Немає в світі безнадійно непривабливо? жінки.
Змінюйте свій стиль, зачіску, колір волосся. Більшість жінок з не дуже приємним кольором шкіри здаються кращими, коли накладають трохи косметики (це, звичайно, треба робити вміло). Перш за все зверніть увагу на очі. Якщо ви носите окуляри, придивіться, чи пасує оправа до вашого типу обличчя. Можливо, взагалі краще перейти на контактні лінзи. Схудніть, коли є така потреба. Частіше мийте волосся. В боротьбі з ростом волосся на обличчі допоможе електроепіляція.
Подивіться на свій гардероб. Ви завжди намагалися нічим не вирізнятися серед інших? Дарма. Тепер спробуйте привернути до себе увагу. Не купуйте того, що вас не прикрашає і в чому ви не почуваєте себе вільно. Журнали, виставки, вітрини допоможуть вам знайти свій стиль. Вибираючи одяг, сміливіше експериментуйте. Примірка зовсім не зовобов'язує юс купувати щось. Шукайте свій стиль, кольори. Одного дня ви неодмінно будете приємно вражені, примірявши одяг, якого ви ніколи раніше не носили, — бо він несподівано «робив вас привабливішою, підкреслив достоїнство статури, колір обличчя.

Етапи вдосконалення

Не обов'язково змінювати одночасно все. Краще це робити поступово: скажімо, протягом півроку, давши змогу і собі й іншим звикнути до змін вашої зовнішності. Ви станете помітнішою, і це спочатку бентежитиме вас, особливо якщо ви й раніше часто ніяковіли. Але водночас збільшить вашу самоповагу.
Змінюючи зовнішність, енергійно приступайте й до інших пунктів вашого списку. На здійснення деяких завдань (наприклад, навчання спортивним іграм) може знадобитися певний час. Але їх здійснення додасть вам упевненості.
Відтак можна подумати й про спілкування з іншими людьми. Часто невпевнені у собі жінки намагаються компенсувати цю ваду надмірною зумисною категоричністю. Це відштовхуватиме від вас друзів. Якщо ви помітите в собі подібну тенденцію, спробуйте подолати її.
Найважливіша зміна — це зміна вашого ставлення до себе. Намагайтеся думати про себе позитивно. Не будьте надто самокритичною. Люди з низькою самооцінкою прагнуть одразу сягнути Ідеалу, не вміючи задовольнятися малими перемогами. Навчіться вітати себе з досягненнями і терпляче зносьте випадкові невдачі.

Оцінка того, що неможливо змінити

Полюбіть своє обличчя й тіло такими, які вони є. Засоби масової інформації так часто нагадують про еталони жіночої краси, що це засмучує, бо для більшості жінок ці ідеали недосяжні. Не багато існує фізично досконалих людей, як і мало хто з чоловіків чекає такої досконалості від своїх коханих. Тож не засмучуйтеся!

Навчіться переборювати сором'язливість

Недавнє дослідження показало, що 80% опитуваних людей відповіли, що вони у певних ситуаціях відчувають .сором'язливість, о понад 40% визнали це своєю постійною проблемою. Таким чином, дуже ймовірно, що людина, з якою ви не наважуєтеся заговорити, відчуває те ж саме, що й ви.
Не наліплюйте на себе ярлика «сором'язлива». Вважайте себе такою тільки за певних обставин, наприклад, у великому гурті людей чи серед привабливих незнайомців. Позбутися цього «ярлика»— перший крок до подолання сором'язливості.
Вірте у свою привабливість, і ця віра передаватиметься Іншим. Якою ви бачитимете себе сама — такою побачать вас і всі навколо.
Намагайтеся не перейматися тим, що думають про вас люди. Натомість віддавайте свою увагу людині, з якою спілкуєтеся. Або ситуації, у якій ви зараз перебуваєте, — незалежно від того, пов'язана вона з сексом чи ні. Спілкуючись з людьми або виконуючи цікаву для вас роботу, ви почуватимете себе впевненіше і швидше забудете про свою сором'язливість.
Нарешті, будьте впевненою в тому, що ви неодмінно зустрінете свого єдиного і неповторного. На жаль, дехто з доброї волі жертвує почуттям власної гідності, обираючи партнерів, які принижують жінку. Далеко не кожна почуватиметься щасливою з вередливим або критично настроєним щодо не? коханцем. Партнерство, засноване на коханні і взаємопідтримці, особливо необхідне для жінки, яка моє недостатню впевненість у собі.

Наука бути впевненою в собі

Важко навчити жінку впевненості у собі, — адже ми звикли, що саме чоловік приймає найважливіші рішення, а жінка грає пасивну, підпорядковану роль. Добре, якщо такий стан речей вас влаштовує. Проте надмірна поступливість і лагідність завадять одержати можливе сексуальне й емоційне задоволення.
Навчіться говорити «ні» в тих випадках, коли вам не хочеться чогось робити, навіть коли раніше ви казали «так». Якщо ви звикли робити щось неприємне для вас, але цього вимагали, скажімо, родичі чоловіка чи ваші, — ламайте цю звичку. Якщо під тиском чоловіка ви регулярно дивитеся його улюблену телепередачу, запропонуйте йому наступного разу переглянути програму за вашим уподобанням. Наполегливість— це ще не агресивність. Відмінність бажань і почуттів — не привід для критики чи непорозумінь.
Не соромтеся попросити те, чого ви бажаєте. Почніть з маленьких прохань. Наприклад, коли коханий збирається до крамниці, попросіть його купити щось для вас. Іноді й ці маленькі прохання можуть бути не виконані, але навіть такі осічки корисні, бо допомагають правильно сприймати невдачі, а не бачити в цьому серйозний провал.
Вчіться приймати рішення, хай і незначні Ніколи не кажіть: «А мені байдуже», — навіть коли це справді так. Обов'язково виберіть одну з двох запропонованих можливостей. Це буде добрим тренуванням для вас.
Іноді зважуйтеся приймати ризиковані рішення, які суперечать вашому характеру. Дозвольте собі, наприклад, показати, що ваш терпець урвавася, якщо вас вважають за жінку, котра ніколи не втрачає самовла¬дання. Бо всі навколо звикли до того, що ви не наважуєтеся виявити свого гніву. То хай побачать, що помилялися. Це може стати корисним і для вашої репутації, і для вашої впевненості у собі.
Докладіть зусиль, аби зробити щось важке для вас, приміром, розпочніть розмову з незнайомою людиною. Звичайно, ви можете наштовхнутися на образу, вороже ставлення. Але це буває дуже рідко і не має бентежити вас. Частіше люди відповідають приязно — і це зміцнить вашу впевненість у собі.
Завоювавши довіру і відчувши себе вільнішою у висловленні своїх бажань серед друзів і знайомих, почніть виявляти більше наполегливості і у ваших сексуальних стосунках.

Оцінка вашого успіху

Через три місяці вправ за цією програмою поверніться до тесту «Впевненість у собі» («Лель-ревю» №1-94). Порівняйте свої нові відповіді з тими, що були колись. Чи є зміни на краще? Не втрачайте надії, якщо вони не такі великі, як хотілося б. Не все скоро робиться. Зусилля не пропадають марно.

*
Нагору