Класика Проза Усяка всячина Прислів'я, приказки Перевiр себе! Хихітня Відгуки

Любовно-eротична лірикаHosting Ukraine


*

Алла ТОПЧІЙ
ВІД ЕРОТИКИ ДО ДРАМАТИЗМУ

Молода поетеса Олеся Мудрак кілька років тому, стрімко увірвалася в українську літературу і вразила широкий загал шанувальників поезії різного віку сміливою відвертістю у висвітленні своїх найпотаємніших почуттів. Кожна поява її книжок — «Шалений спокій», «Оголена самотність», поетичний діалог із Юрієм Ковалівом «День, якого не існує» («Горизонтальна зебра» —Олеся Мудрак», «Бермудський санскрит» — Юрій Ковалів) і виступи перед слухачами були цілою подією в літературному житті
Олеся Мудрак запам’яталася як авторка еротичної лірики. В цьому жанрі працювала і здобула широке визнання також її посестра по перу Антоніна Цвид. Але Олеся не наслідувала старшу колегу, а наполегливо шукала свій поетичний почерк, що поетесі цілком удалося. Олесі не було ще й двадцяти років, як її прийняли до Національної спілки письменників України. Нині поетеса відзначила свій невеликий життєвий і творчий ювілей — 25-ліття.
12 травня в Національному музеї літератури відбувся вечір Олесі Мудрак. Це було, як завжди, цікаве й захопливе дійство. Адже Олеся не просто монотонно читає свої твори, а прагне робити з кожного свого виступу перед глядачами невеличкий спектакль. Проте на цей раз вона дещо розчарувала своїх шанувальників (але далеко не всіх). Річ у тім, що присутні в залі майже не чули з її уст еротичної поезії. Натомість звучали вірші, сповнені драматизму. Її лірична героїня — молода наша сучасниця — відчайдушно шукає своє щастя і бореться за нього. У римованих рядках і білих віршах авторки відчувається, з одного боку, незахищеність і самотність людини у цьому жорстокому світі, а з іншого — внутрішня сила духу і вміння цінувати кожну хвилину щастя.
З позиції літературознавця творчість Олесі Мудрак досить фахово оцінив на вечорі професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Юрій Ковалів, який, зокрема, наголосив на тому, що вона, як і кожний талановитий поет, залишається у своїй творчості сама собою і водночас постійно змінюється, намагається шукати нові форми і зміст свого самовираження. Так, рядки Олесі Мудрак уже не рясніють точними римами, а вільно лягають на папері, чи то пак дисплеї комп’ютера, верлібрами (білими віршами). Проте, як зазначив літературознавець, писати їх аж ніяк не легко, адже відсутність рими компенсується досить глибокою образністю. Крім того, Олеся Мудрак пише дитячі вірші, які прочитали на вечорі п’ятирічний Івашко та шестирічна Ганнуся — діти приятелів поетеси.
А ще вона — серйозний науковець, активно працює над кандидатською дисертацією, яку планує захистити восени нинішнього року. Темою своїх досліджень Олеся Мудрак взяла, звичайно ж, еротичну лірику у творчості українських поетів, яка сягає своїми коренями наших сороміцьких народних пісень і присутня у творчості майже всіх сучасних літераторів.
Як уже зазначалося, Олеся Мудрак не читала нових еротичних віршів, адже вона їх нині не пише. Проте, як виняток, з допомогою письменника й актора Василя Довжика поетеса майстерно виконала свій давній еротично-іронічний вірш, який полюбився шанувальникам її творчости.
Василь Довжик виступив перед глядачами ще в одній іпостасі — турецького шаха, який танцював танець живота разом зі своїми наложницями. Ці ролі майстерно виконали сестри Наталія і Світлана Черненки та їхня подруга Анна.
Допомагали Олесі Мудрак тримати в постійному захопленні всіх присутніх перекладач з германських мов Анна Іванченко та студентка другого курсу відділення літературної творчости Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Юлія Ус, які на вечорі були піаністками, а також саксофоніст Анатолій Карасьов і солістка народного фольклорного ансамблю «Роксоланія» Наталка Бурлака.
На завершення творчого вечора Олесі Мудрак виступила методист Музею літератури Павлина Дунай, яка зазначила, що проведення зустрічей із сучасними письменниками стало для них уже доброю традицією.

Українське слово

Олеся Мудрак ГОРИЗОНТАЛЬНА ЗЕБРА

Олеся Мудрак в телепередачі Олени Смольницької «Забота о себе». Крим, липень 2009 р.

*
Нагору